Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – zobowiązała się do wymieniania z innymi państwami informacji o aktywach finansowych rezydentów tychże państw zgromadzonych na rachunkach prowadzonych przez polskie instytucje finansowe, oczekując w zamian otrzymania analogicznych danych w odniesieniu do rachunków finansowych utrzymywanych dla polskich rezydentów podatkowych przez zagraniczne instytucje finansowe.
W tym celu rządy na całym świecie wprowadzają standard automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania (ang. Common Reporting Standard, CRS), tj. wymóg zgłaszania i gromadzenia informacji obowiązujący instytucje finansowe na całym świecie, w tym również Bank Spółdzielczy w Kolnie
W obszarze Unii Europejskiej (UE), istotnym aktem prawnym uprawniającym do wymiany takich informacji jest Dyrektywa Rady UE 2011/16/UE, dotycząca współpracy administracyjnej w obszarze opodatkowania. Wskazana Dyrektywa ustanawia wszystkie konieczne procedury lepszej współpracy pomiędzy organami administracji podatkowej w Unii Europejskiej. Dyrektywę tę zmieniono wprowadzając Dyrektywę Rady UE 2014/107/UE, poszerzając tym samym zakres współpracy pomiędzy organami podatkowymi o automatyczną wymianę informacji o stanie rachunku. Dyrektywę opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 16 grudnia 2014. link: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2014:359:FULL&from=PL
Podstawą prawną w Polsce, uprawniającą do wymiany takich informacji jest - Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami - link: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/648
Działając w świetle przepisów Euro-Fatca, Bank Spółdzielczy w Kolnie zobowiązany jest określić, gdzie jego klienci powinni płacić podatki (co często wiąże się z określeniem ich rezydencji podatkowej). W celu uzyskania tych informacji Bank Spółdzielczy w Kolnie będzie korzystał z danych, które już posiada o swoich klientach, może również poprosić o dostarczenie brakujących danych.
Jeśli okaże się, że klient jest rezydentem podatkowym kraju innego niż ten, w którym są prowadzone jego rachunki bankowe, Bank Spółdzielczy w Kolnie przekaże taką informację do lokalnych organów podatkowych. Organy podatkowe mogą następnie wymieniać te informacje z organami podatkowymi kraju, którego rezydentem podatkowym jest dany klient.
Powyższy obowiązek dotyczy Klientów, którzy nabyli lub po 01.05.2017 r. będą zainteresowani nabyciem m.in. następujących produktów: rachunki bieżące, rachunki pomocnicze, lokaty terminowe, rachunki powiernicze, otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze, karty kredytowe.
Zebranie Przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Kolnie
2017.06.05
Zarząd Banku Spółdzielczego w Kolnie zawiadamia, że w dniu 16 czerwca 2017 r. o godz. 1000 w Kolnie, w lokalu – sala konferencyjna Banku przy ul. Kolejowej 2 - odbędzie się:
Zebranie Przedstawicieli
Banku Spółdzielczego w Kolnie
W przypadku braku frekwencji ustala się drugi termin Zebrania Przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Kolnie na dzień 16 czerwiec 2017r. godz.10 30 .
PUCHAR PREZESA BANKU SPÓŁDZIELCZEGO DLA ZESPOŁU "VICTORIA TUROŚL"
2017.03.20
W dniu 11 marca na hali sportowej w Turośli odbył się - Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Prezesa Banku Spółdzielczego w Kolnie. Zmagania sportowe rozpoczęły się około 10 rano, które otworzył Prezes Banku Spółdzielczego w Kolnie Pan Krzysztof Kajko. Podobnie jak rok temu turniej cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony drużyn jak i kibiców. W imprezie wzięły udział zespoły z powiatu kolneńskiego i łomżyńskiego. Bank Spółdzielczy w Kolnie jest inicjatorem sportowych poczynań młodzieżowych od wielu lat wspierając niemalże wszystkie inicjatywy społeczności lokalnej.
Panująca miła atmosfera turnieju wynikała z radości, gry fair play, jaką wykazywali jej uczestnicy a przede wszystkim zależała również od organizatorów czyli Łukasza Lidackiego oraz Łukasza Sikory, którzy pełnili także rolę sędziów podczas tych rozgrywek. Bank Spółdzielczy w Kolnie wspiera różne formy rekreacji do których zaliczyć można niewątpliwe imprezy sportowe. Ideą naszego Banku jest propagowanie takich imprez, zmierzających do integrowania społeczeństwa oraz poprawy ich warunków zdrowia fizycznego.
Informacja dotycząca dyspozycji wkładem na wypadek śmierci zgodnie z art. 56 Prawo Bankowe: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. - Prawo bankowe (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r. poz. 1988 tekst z późn. zm.).
2016.12.09
1. Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).
2. Kwota wypłaty, o której mowa w ust. 1, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.
3. Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.
4. Jeżeli posiadacz rachunku wydał więcej niż jedną dyspozycję wkładem na wypadek śmierci, a łączna suma dyspozycji przekracza limit, o którym mowa w ust. 2, dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej.
5. Kwota wypłacona zgodnie z ust. 1 nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.
6. Osoby, którym na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci wypłacono kwoty z naruszeniem ust. 4, są zobowiązane do ich zwrotu spadkobiercom posiadacza.
Nasza oferta obejmuje finansowanie w formie leasingu środków trwałych, zarówno ruchomości jaki i nieruchomości. Z myślą o Klientach, działających w różnych branżach i korzystających z usług Banku, opracowano wiele specjalistycznych rozwiązań, umożliwiających finansowanie potrzeb inwestycyjnych. Dzięki temu Bank zapewnia możliwość sfinansowania wszelkich potrzeb w zakresie finansowania inwestycji dla swoich Klientów, niezależnie od tego czy będzie to prosty zakup środka trwałego czy długotrwały, wieloetapowy proces inwestycyjny.
Rynek leasingu ma ponad dwudziestoletnią historię w Polsce. Jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków usług finansowych w Polsce w ostatnich 10 latach. Leasing to główne, obok kredytu, źródło finansowania inwestycji pracujących w gospodarce. Taka sytuacja wynika z korzyści, które oferuje leasing:
TRYB I WARUNKI OTRZYMANIA ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNEGO Z BANKOWEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO W RAMACH OBOWIĄZKOWEGO SYSTEMU GWARANTOWANIA DEPOZYTÓW
2016.10.10
Depozyty gromadzone w Banku, tak jak w pozostałych bankach krajowych, są objęte polskim systemem gwarantowania przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (zwany dalej BFG), zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowanych depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. z 2016 r., poz. 996) według następujących zasad:
Gimnazjaliści w Turośli biegają o Puchar Prezesa Banku Spółdzielczego w Kolnie
2016.10.07
19 września 2016 roku na malowniczo położonych trasach leśnych obok kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Turośli odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe dziewcząt i chłopców klas I-III Gimnazjum w Turośli. Uczniowie mieli do pokonania dystans 1200 metrów. Klasyfikacja końcowa Indywidualnych Biegów Przełajowych o Puchar Prezesa Banku Spółdzielczego w Kolnie zakończyła się bardzo dobrymi wynikami czasowymi co potwierdza solidne przygotowanie zawodników oraz profesjonalne podejście osób ich trenujących. Gimnazjum w Turośli znane jest z tego, że kładzie duży nacisk na aktywność fizyczną swoich uczniów, osiągając jednocześnie bardzo dobre wyniki nie tylko w skali regionu.
W biegach uczestniczyło 150 uczniów Gimnazjum w Turośli. Najlepsi przełajowcy otrzymali puchar, medale oraz pamiątkowe nagrody ufundowane przez Bank.
17 września 2016 roku Bank Spółdzielczy w Kolnie wziął udział w 2 Biegu Charytatywnym PKO który odbył się w Łomży oraz na 11 stadionach lekkoatletycznych całej Polski. Bank reprezentowało 3 pięcioosobowe drużyny, których zadaniem było przebiegnięcie jak najwięcej okrążeń w okresie jednej godziny. Każde przebiegnięte okrążenie to jeden posiłek dla dzieci z ubogich rodzin. Wszyscy uczestnicy biegu łącznie przebiegli 2550 okrążeń co w przełożeniu na środki finansowe daje 633 tys. zł. Reprezentanci Banku Spółdzielczego w Kolnie przebiegli łącznie 101 czterystometrowych okrążeń „zarabiając” w ten sposób dla dzieci ok. 2,5 tys. zł. W biegu oprócz pracowników Banku uczestniczyli również jego przyjaciele do których niewątpliwie zalicza się Piotr Niedbała – Wójt Gminy Turośl oraz Sławomir Milewski – Przewodniczący Rady Gminy Turośl. Swoje drużyny dzielnie dopingowali: Bronisław Szymański –Przewodniczący Rady oraz Krzysztof Kajko – Prezes Zarządu Banku. Całość imprezy uświetniła Lidia Chojecka wielokrotna mistrzyni Polski i Europy, która wysoko oceniła przygotowanie wszystkich uczestników. Po skończonym biegu wszyscy reprezentanci Banku zgodnie ocenili, że warto pomagać innym jednocześnie czuć dreszczyk emocji związany z rywalizacją.